Nejoblíbenější pivní lázně v ČR

Pivní lázně dle oblíbenosti návštěvníků

Informace

Možnosti

Cena od

2 970,- Kč

DOPORUČUJEME

Cena od

1 990,- Kč

DOPORUČUJEME

Cena od

1 100,- Kč

DOPORUČUJEME

Cena od

1 800,- Kč

Cena od

1 290,- Kč

Cena od

2 400,- Kč

Co vás zajímá?

Pivní lázně jsou moderní lázeňskou procedurou, při které se využívá horká lázeň s obsahem chmelového a bylinného extraktu. Chmel se do piva přidává na vyrovnání chuti – ke sladké sladové chuti přidá hořké podtóny. Kromě dochucení pivu však dodává i množství zdraví prospěšných živin. Pivo obsahuje vlákninu, vitamín B, je dobré pro svaly a kosti a snižuje riziko srdečních onemocnění. Pivo tedy nemusí být užíváno pouze vnitřně, ale můžete okusit jeho pozitivní účinky zevně po ponoření se do horké pivní lázně.

Jak vznikly pivní lázně?

Pivo bylo do koupelí přidáváno již ve starověku. V té době se vyrábělo pouze z obilného sladu s různými příměsemi k jeho dochucení. První zaznamenané použití chmele, jakožto ingredience pro dochucení piva, je v roce 768. Protože je chmel nepostradatelnou součástí pivní lázně, mohou mít pivní koupele své kořeny až v této době.

Pivní lázně, tak jak je nyní známe, datujeme až od konce 20. století. Moderní pivní koupele začal provozovat německý pivovar Klosterbrauerei Neuzelle. Pivo do horkých koupelí začal přidávat v roce 1997. Od té doby byl o tuto wellness proceduru velký zájem a pivní lázně se začaly otevírat po celém světě.

Chmel - nepostradatelná součást pivní lázně

V České republice byly první pivní lázně založené v Chodové Plané na Tachovsku při pivovaře Chodovar, který lázně začal provozovat od roku 2006. Popularita pivních lázní se zvýšila především zásluhou provozovatelů malých pivovarů, kteří pivní lázně zakládají jako součást služeb, které svým klientům mohou nabídnout.

Pivní lázně jsou velmi oblíbené nejen v České republice, ale také v Rakousku a v Německu.

Co vás v pivních lázních čeká?

Relaxační koupel v pivní lázni si můžete dopřát v libovolném koutě naší republiky. Požitek z relaxace během lázně můžete umocnit upíjením piva, nejčastěji z místního pivovaru. Nemusíte být milovníky piva, a přesto si pivní procedury můžete skvěle užít. Pivní lázně zahrnují koupele, masáže, léčivé zábaly a mohou být doplněny konzumací piva v rámci pitné kůry.

Téměř každý provozovatel pivních lázní má svůj vlastní postup a metodiku pro průběh pivní koupele.

Základem všech pivních koupelí je horká lázeň. Obsah této lázně si každý provozovatel připravuje sám podle své receptury, přičemž hlavními přísadami jsou místní voda, pivo, pivovarské kvasnice a bylinné směsi. Další přísady se přidávají podle místních zvyků a tradic. V některých lázních jsou pivní lázně i ve formě perličkové koupele. Protože většina pivních lázní vlastní minipivovary, přidávají do lázní pivo ze své vlastní produkce.

Ozdravné koupele probíhají v ocelových, dřevěných, měděných, týkových nebo klasických koupelových vanách, případně v menším bazénu.

Klasický průběh pivní lázně:

  • Klient se do lázně, jejíž teplota je 34 až 38 °C, ponoří na 20 až 30 minut. Lázeň je obohacena o živé kultury pivovarských kvasnic a směsi drcených bylin, hladinu pokrývá charakteristická bílá pivní pěna.
  • Vzhledem k vysoké teplotě lázně je potřeba dodržovat pitný režim a průběžně doplňovat tekutiny. Z toho důvodu je u každé vany vlastní pípa a návštěvník lázní si dle své potřeby a sám během koupele točí pivo (nefiltrované a nepasterizované s vysokým obsahem živých kvasnic), což je součástí této procedury.
  • Po koupeli si návštěvník zabalený do prostěradla a deky na speciálně upraveném lůžku 20 až 60 minut odpočine. Během této doby dochází k harmonizaci a uklidnění organismu, který si postupně začne přivykat vnějšímu prostředí. Prohřátý organismus dokončí pocení, zklidňuje se srdeční činnost, klesá krevní tlak, uvolňují se svaly a dochází k obnovení tělesné energie. Očištěná a na pohled svěžejší a omlazená pokožka nyní vstřebává účinné látky, které na ní po koupeli utkvěly.
  • Poté může zákazník využít některou z návazných doplňkových wellness procedur – finskou saunu, pobyt v solné jeskyni nebo například klasickou, jávskou nebo havajskou masáž. Masáží po pivní lázni, jež dokonale prohřála celé tělo, se tak účinky celé procedury znásobí.

Proč vyzkoušet pivní koupele?

Kyseliny humulon (v chmelu obsažená hořká látka) a lupolon (antibiotikum, které působí proti některým houbám a bakteriím, získané z práškového povlaku chmelových šišek) brání růstu bakterií a onemocnění. Pravidelnou konzumací piva lze snížit riziko tvorby ledvinových kamenů, infarktu, mrtvice a Alzheimerovy choroby nebo jiné formy demence.

Důvodů, proč vyzkoušet pivní koupel, je však víc. Chmel umí nejen přinést tolik žádoucí hořkost do sladké, sladové chuti piva. Ale je plný zdraví prospěšných látek, které naše tělo vstřebává nejen při jeho konzumaci, ale také během a po pivní koupeli.

Pivní lázně během koupele na lidské tělo působí více činiteli.

Příznivý vliv horké koupele

Voda o teplotě mezi 34 až 38 °C mírně zvyšuje srdeční činnost, čímž dochází k aktivaci krevního oběhu a tím pivní lázeň příznivě působí na celou cévní soustavu. Během prohřívání těla dochází k uvolnění svalů, prohřátí kloubů a ostatních částí organismu. Teplá voda uvolňuje kožní póry, z nichž se následně odplavují škodlivé látky a tím dochází k očistě organismu.

Pokud se ponoříte do minerální či perličkové koupele, bublinky na kůži pomáhají k účinné relaxaci celého těla.

Pivní koupel zvyšuje srdeční činnost.

Příznivý vliv přísad do koupele

Pivní lázeň je založena na relaxační koupeli v extraktech, ze kterých se vaří pivo. Tedy z vybraných odrůd chmele, ze sladu a z pivovarských kvasnic.

Vysoký obsah chmelových silic uvolňuje kožní póry a revitalizuje organismus.

Pivovarské kvasnice díky svému vysokému obsahu vitamínu B a aktivním enzymům pomáhají k regeneraci pokožky.

Pivo, chmel, pivovarské kvasnice a bylinky, které se do koupele přidávají, se vyznačují svými příznivými účinky na lidský organismus. Pivo je přírodní produkt s aktivními složkami přírodního oxidu uhličitého, chmele a pivovarských kvasnic. Působí proti ekzémům, akné a celulitidě.

Živá kultura pivovarských kvasnic pokožce dodává řadu vitamínů, proteinů a sacharidů. Zvláčňuje a vyživuje pokožku a tím zvyšuje její regenerační schopnosti a zklidňuje všechny kožní potíže.

Omlazující pivní lázeň s pozitivními kosmetickými účinky lze připravit kombinací pivních kvasnic s různými bylinkami obsaženými v pivní koupeli.

Přirozené antioxidanty v pivu obsažené mají omlazující účinky a pomáhají buňkám žít delší dobu. Pivo také obsahuje kyselinu uhličitou, jež zvyšuje prokrvení pokožky. Chmelové mláto působí jako dermatologický peeling, protože odstraňuje z těla odumřelou pokožku.

Kyselina uhličitá obsažená v pivu pozitivně ovlivňuje prokrvení pokožky. Chmelové mláto obsažené v lázni odstraňuje z těla odumřelou pokožku, na kterou působí jako dermatologický peeling.

Pivní lázně uvolňují kožní póry.
Pivní koupel má příznivé účinky na lidský organismus.
Chmelové mláto odstraňuje z těla odumřelou pokožku.

Pití piva při relaxaci v lázni

Pro milovníky piva je neodmyslitelnou součástí při každé pivní koupeli i konzumace piva, které si sami točíte z pípy vedle vany. Pokud tuto možnost využijete, pivo příznivě ovlivní vaši trávící soustavu. Obsahuje více než 30 minerálů a stopových prvků, které pokryjí výraznou část jejich denní spotřeby – například zinek, železo, měď, fluor, hořčík, draslík a fosfor. Díky svým antioxidačním vlastnostem polyfenoly a flavonoidy chrání před cévními i nádorovými onemocněními.

Pivo si sami točíte z pípy vedle vany.

Čím tedy našemu zdraví pivní lázeň a konzumace piva během ní prospívá?

  • Zklidňuje pleť.
  • Pomáhá léčit akné, lupenku a celulitidu.
  • Uvolňuje svalové napětí.
  • Čistí póry.
  • Omlazuje pokožku.
  • Detoxikuje organismus – dochází k odplavování škodlivých látek z těla.
  • Pomáhá léčit bolesti zad a kloubů.
  • Zvyšuje srdeční činnost.
  • Posiluje vlasy.
  • Dodává tělu sacharidy, vitamíny a proteiny.
  • Zlepšuje krevní oběh.
  • Regeneruje tělo.
  • Harmonizuje mysl.
  • Snižuje stres.
  • Posiluje imunitní systém a pomáhá s regenerací celého těla.

Kontraindikace

Pivní lázně, stejně jako většina procedur založených na horké vodní koupeli, nejsou vhodné pro osoby po operaci srdce, se srdečními potížemi, s vysokým krevním tlakem, křečovými žílami, pro děti do 12 let a těhotné ženy od 3. měsíce těhotenství.

Pokud máte nějaké zdravotní problémy, návštěvu pivních lázní napřed konzultujte se svým lékařem.

Kvalita pivní lázně

Zajímejte se také o kvalitu pivní lázně, do které se chystáte. Někteří provozovatelé ve snaze snížit náklady, poskytují pod názvem „pivní lázeň“ pouze koupel v horké vodě s trochou pivní kosmetiky.

Kvalitní pivní lázeň by měla obsahovat minerální vodu, drcený chmel, pivní kvasnice a cca 8 až 10 litrů piva, případně ještě bylinné směsi.

Pivní lázně jako dárek

Pokud nevíte, čím obdarovat své blízké, darujte jim relaxaci v pivní lázni či pobytový balíček. Dostanou tak originální dárek, který navíc obdarovaným prospěje po fyzické i psychické stránce.

Nejvyhlášenější pivní lázně

Pivní lázně Chodová Planá

Prvními a největšími pivními lázněmi na světě jsou lázně v Chodové Plané. Zdejší Pravá pivní lázeň je připravena z minerální vody Ilsano, z tmavého Koupelového piva vyráběného tradiční metodou dle chráněné receptury, z živé kultury pivovarských kvasnic, chmelového mláta a směsi drcených bylin. Teplota koupele je 34°C. 20minutová koupel pomáhá léčit lupenku, akné nebo například celulitidu.

Pivní lázně Rožnov pod Radhoštěm

Pivní lázně v Rožnově pod Radhoštěm fungují od roku 2010. Tradice těchto lázní však sahá až do 18. století. Zákazníci si zde mohou v dvoumístných vanách z týkového dřeva dopřát romantickou lázeň ve dvou. Jsou zde k dispozici i ručně tepané viktoriánské vany, jejichž historický vzhled umocní požitek z koupele.

Pivní lázně Štramberk

Pivní lázně Štramberk vznikly v roce 2010. Navazují na místní lázeňskou tradici. Jsou umístěny do ubytovacího a relaxačního komplexu na štramberském náměstí č.7 společně s hotelem Štramberk a solnými jeskyněmi.

Pivní lázně v Praze

Jedny z nejnovějších pivních lázní v Čechách jsou lázně ZOTO BBB. Nachází se v historickém centru Prahy ve Starém Městě. Pražské pivní lázně jsou ukázkou tradičního českého pivovarnictví a lázeňství.

Pivní lázně Ostrava

V Ostravě se můžete ponořit do pivní lázně v zámeckých pivních koupelích pivovaru Pikard na zámku Zábřeh. Najdete zde spojení pivní lázně, masáží, kyslíkové terapie a romantického prostředí středověkého sklepení. Koupel se připravuje ze surovin, které se používají během vaření zámeckého piva a z přírodní pivní kosmetiky. Po koupeli je pro znásobení efektu vhodné dopřát si masáž.

Pivní lázně Bahenec

Lázně Bahenec jsou dalšími oblíbenými pivními lázněmi v Čechách. Při relaxační koupeli v kádi si natočíte pivo. Speciální procedurou zde je finská sauna, lázně a ovesné lože. Po dvacetiminutové relaxační pivní lázni budete 30 až 45 minut odpočívat na lůžku z ovesné slámy, kde se vypotíte a uvolníte tělo i mysl.

Pivní lázně Cheb

Poblíž Františkových Lázní v Hotelu Stein najdete Pivní lázně Cheb, ve kterých se ponoříte do Bernardových pivních lázní, tedy do koupele s pivem Bernard. Vlhkost vzduchu zde dosahuje téměř 100%.

Pivní lázně Olomouc

Pivní lázně v Olomouci vznikly ve Svatováclavském minipivovaru v roce 2010. Zákazníci se ponoří do pivní koupele a dopřejí si osvěžující svatováclavské pivo.

Pivní lázně Bratislava

V roce 2011 byly otevřeny pivní lázně Bratislava. Jedná se o pivní lázně Bier.Bottich.Bad, které jsou chráněny jako Originální lázeňská procedura a patří do největší sítě pivních lázní na světě.

Líbil se vám tento článek?

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Hodnotilo: 64